Akademia

Warszawa

Żyj futbolem od 4 roku życia !!!

Trener Witold Przychodzeń odbył staż w Akademii SK Rapid Wiedeń!
Trener Witold Przychodzeń odbył staż w Akademii SK Rapid Wiedeń!
Uczymy się od najlepszych! W dniach 26-31 stycznia nasz trener przebywał w jednej z najlepszych austriackich akademii!
SK Rapid Wiedeń to najbardziej utytułowany austriacki klub piłkarski w Austrii. Od roku 1898 zdobył 32 tytuły mistrza kraju – ostatni w sezonie 2007/2008. Zespół grał dwukrotnie w fazie grupowej Ligi Mistrzów (sezony 1996/1997 i 2005/2006), a od siedmiu sezonów praktycznie nieprzerwanie występuje w fazie grupowej Ligi Europy (w obecnym sezonie odpadł w fazie pucharowej z Interem Mediolan). Trenerem jest znany również w Polsce Dietmar Kühbauer – austriacki piłkarz, reprezentant kraju, uczestnik Mistrzostw Świata w 1998 roku we Francji.

Podstawą pracy w Akademii Rapidu Wiedeń jest własna filozofia i metodologia szkoleniowa, zapisana w ponad 200 stronicowym kompendium (dostępnym również w edytowalnej wersji elektronicznej), zawierającym kompleksowy, usystematyzowany opis pracy w każdej kategorii wiekowej, u którego podstaw leżą: identyfikacja z klubem, jego historią i tradycją gry opartych na 3 filarach: Gemeinsam, Kämpfen, Siegen (wspólnota, walka, zwycięstwo). Kompendium podzielone jest na dwie części (drużynową i indywidualną), opisujące: system szkolenia w danym roczniku/drużynie, system gry w danym roczniku/drużynie oraz profil zawodnika na danej pozycji w danym roczniku/ drużynie oraz indywidualny program treningu i rozwoju kariery dla każdego zawodnika.

W Akademii SK Rapid Wiedeń zatrudnionych jest ponad 60 pracowników, na których składają się m.in. trenerzy, asystenci, analitycy wideo, trenerzy indywidualni, trenerzy przygotowania motorycznego, psycholodzy, fizjoterapeuci, lekarze oraz pracownicy administracyjni. Całą akademią od drużyn U6-U12, przez U13-U18, do drużyny rezerw kieruje Willi Schuldes – były profesjonalny zawodnik, grający m.in. w kadrze Austrii do lat 19, czy klubach 2-go i 3-cio ligowych, posiadający uprawnienia UEFA Pro i UEFA Youth Elite. Te ostatnie są obligatoryjne dla wszystkich trenerów akademii, zarówno tych pełno- jak i niepełno-etatowych.

Zawodnicy mają do dyspozycji dwa centra treningowe. Pierwsze położone jest obok stadionu narodowego im. Ernsta Happela, gdzie jest m.in. 11 pełnowymiarowych boisk ze sztuczną i naturalną nawierzchnią. Drugie znajduje się na terenie stadionu klubowego Allianz Arena i posiada 3 pełnowymiarowe boiskami ze sztuczną i naturalną nawierzchnią oraz boiska niepełnowymiarowe i halę sportową (głównie dla najmłodszych zawodników). Obydwa centra posiadają praktycznie kompletne zaplecze w postaci szatni, siłowni, pomieszczeń treningowych, regeneracyjnych, integracyjnych, medycznych, medialnych, itp. W najbliższym czasie do użytku zostanie oddane trzecie centrum treningowe, położone nieopodal stadionu im. Ernsta Happela, złożone m.in. z 2 pełnowymiarowych boisk ze sztuczną i naturalną nawierzchnią, części rekreacyjno-jadalnej oraz nowoczesnej siłowni i spa (z widokiem na boiska i stadion narodowy).

Akademia SK Rapid Wiedeń podzielona jest na dwie części: dziecięcą – szkolącą zawodników od 6-go do 12-go roku życia (U6-U12) i „właściwą” – szkolącą młodzież z drużyn U13, U14 oraz juniorów i seniorów z drużyn U15, U16 i drużyny rezerw. Zawodnicy z ostatnich trzech zespołów bardzo często trenują i grają w pierwszej drużynie, co pozwala im nabyć odpowiednie „ogranie” i doświadczenie, niezbędne na najwyższym szczeblu rozgrywek. Ważnym czynnikiem jest tu odpowiednio „uszczuplona” kadra seniorów, którą zmniejszono z 35 zawodników do 22, co zwiększa szanse wychowanków. Pierwsza drużyna na półmetku rozgrywek austriackiej Bundesligi zajmuje 3-cie miejsce, mając średnią wieku nieprzekraczającą 25 lat. Warto dodać, że drużyna rezerw na półmetku rozgrywek III ligi zajmuje 2-gie miejsce, mając najniższą średnią wieku w ostatniej dekadzie – nieco ponad 19 lat!

Otwartość i innowacyjność klubowego programu szkolenia zakłada jego ciągły rozwój, w zależności od potrzeb i wymagań drużyny lub zawodników. Treningi planowane są wg rocznego makrocyklu, w którym wyróżnia się miesięczne mezocylke i tygodniowe mikrocykle – układane na początku każdego tygodnia przez trenerów, z akcentami na kluczowe elementy (key factors), np. otwarcie i budowanie akcji, finalizacja akcji, gra w obronie po stracie piłki, gra w ataku po przejęciu piłki, pressing, itp. W filozofii klubu zawsze niezmienne pozostają:
- dążenie do ciągłej dominacji nad przeciwnikiem w grze (odważna gra ofensywna, pressing po stracie piłki),
- otwieranie i budowanie gry po ziemi, z wykorzystaniem przestrzeni i dużej ilości podań między strefami, duża ilość strzałów na bramkę przeciwnika,
- ustawienie 1-4-3-3 jako najbardziej elastyczne i ofensywne, umożliwiające efektywną, ofensywną grę.


Dziękujemy wszystkim pracownikom klubu, a w szczególności Panom: Willi Schuldes (manager Akademii Rapid Wiedeń), Zeljko Radovic, Patrick Jovanovic (trenerzy zespołu rezerw), Jürgen Kerber, Rainer Hannbeck (trenerzy zespołu U18), Rafael Pollack (trener przygotowania motorycznego) oraz Jozef Jansky (koordynator zespołów U6-U12), którzy poświęcili mi najwięcej czasu przekazując wiedzę, nie tylko na temat klubu ale też całego systemu szkolenia w Austrii.

Więcej informacji ukaże się już niedługo w czasopiśmie i portalu Asystent Trenera - wspieranym przez Polski Związek Piłki Nożnej i uznawany za najlepsze źródło wiedzy dla trenerów piłki nożnej w Polsce!

 

 

 
© Szkoła Futbolu Warszawa 2013 CMS - Created by www.asis.pl WebDesign: good-site.pl
Góra strony